Зеленський закликав ЄС до «прогресу» у використанні російських заморожених активів

by Max

Президент України Володимир Зеленський закликав лідерів Євросоюзу до «прогресу в питанні щодо справедливого використання заморожених активів Росії». Про це сказав, звертаючись до них по відеозв’язку під час саміту в Брюсселі, передає кореспондентка Радіо Свобода.

«Цього року ми повинні використовувати російські активи для захисту та відновлення життя в Україні, яку нищить агресор. Це справедливо, коли і прибутки від російських активів, і самі активи підуть на відбудову України після військових дій, підтримку України, частково закупівлю зброї для припинення терору», – заявив Зеленський.

Український президент також закликав європейських колег «інвестувати у виробництво Україною безпілотників, надавати більше боєприпасів, дефіцитних нині на фронті, та допомогти захистити українські міста від повітряних нальотів Росії», розповівши про ракетний обстріл у ніч проти 21 березня, якого зазнала низка міст України.

«Наявних систем ППО недостатньо, щоб захистити всю нашу територію від російського терору. І йдеться не про сотні систем, а про досяжну кількість… Ви всі знаєте, які кроки потрібно зробити… Треба зробити так, щоб Путін (президент Росії Володимир Путін – ред.) програв битву за українське небо, а якщо програє – втратить і землю», – зазначив Зеленський.

Окремо президент згадав про «тиск на Україну у торговельних питаннях», зазначивши, що «вдячний усім у Європі, хто вважає його неприйнятним», і про постачання російського зерна до ЄС, яке не піддавали обмеженням.

«Коли українське зерно викидають на дороги чи залізничні колії, російські продукти все одно везуть до Європи, а також товари з підконтрольної Путіну Білорусі. Це не справедливо. Ще більш несправедливо, коли хтось намагається зруйнувати системні торговельні рішення, які існують роками та працюють на підтримку всієї Європи», – наголосив Зеленський.

21 березня лідери Європейського союзу зібралися на дводенний саміт, на якому обговорять продовження підтримки України на тлі російської агресії. Зокрема, йтиметься про план використання мільярдів євро прибутку від заморожених російських фінансових активів на купівлю зброї для Києва. Проте рішення щодо використання цих коштів на нинішньому саміті не очікують.

27 лідерів ЄС також обговорюватимуть, що Європа може зробити, щоб захистити себе і розвинути свою збройну промисловість на тлі побоювань, що Росія може не зупинитися на Україні.

Раніше Європейська комісія представила проєкт рішення щодо використання прибутків від заморожених російських активів, які мають забезпечити від 2,5 до 3 мільярдів євро на рік на озброєння України. У пропозиції йдеться про те, що 90% доходів від російських активів, заморожених у Європі, слід використати на закупівлю зброї для України через Європейський фонд миру. Решту 10% передати до бюджету ЄС і використати їх для підвищення потужності української оборонної промисловості.

Цю пропозицію від Європейської комісії мають також затвердити всі країни-члени ЄС, перш ніж вона почне діяти.

Близько 260 мільярдів євро активів російського центрального банку, переважно у вигляді цінних паперів і готівки, були заблоковані країнами «Групи семи», ЄС і Австралією, більш як дві третини з них заблоковані в ЄС на території Бельгії.

Фінансування стало особливо важливим у той час, як Україна стикається з нестачею артилерії, а близько 60 мільярдів доларів допомоги від США залишаються заблокованими в Конгресі.

Читайте також