У Київській, Одеській і Львівській областях викрито схеми, пов’язані з незаконним отриманням інвалідностей, що дозволяло призовникам уникати мобілізації та незаконно виїжджати за кордон, йдеться у повідомленні Офісу генерального прокурора 19 листопада.
Зазначається, що у Львові повідомлено про підозру чотирьом лікарям однієї з міжрайонних медико-соціальних експертних комісій.
«Вони підробляли медичну документацію, на підставі якої чоловіки призовного віку безпідставно отримували інвалідність. Таким чином з країни виїхало щонайменше п’ять осіб. Вартість «послуг» становила від 1 300 доларів США», – вказано у дописі.
Також, за даними прокуратури, на Київщині викрито двох лікарів районної лікарні, які за 12 тисяч доларів США запропонували чоловіку організувати вплив на членів МСЕК для отримання групи інвалідності.
«В Одесі викрито злочинну групу з семи осіб, до якої входили завідувач травматологічного відділення, лікар-невропатолог, посадовиця обласного центру МСЕК та чотири цивільні особи. Лікарі виготовляли фальшиві медичні документи, що дозволяли ухилятися від військової служби, а співробітниця МСЕК забезпечувала позитивні рішення комісії. Сума винагороди за такі «послуги» коливалася від 4 500 до 6 000 доларів США», – зазначили правоохоронці.
Всім учасникам схем повідомлено про підозру. Їм інкриміновано зловживання впливом, перешкоджання законній діяльності ЗСУ, сприяння у незаконному переправленні осіб через кордон та видачу завідомо неправдивого офіційного документа. Вирішується питання про обрання їм запобіжних заходів.
Правоохоронні органи України регулярно повідомляють про викриття схем, організованих для уникнення призову. Зокрема, на початку жовтня цього року стало відомо, що Державне бюро розслідувань підозрює керівницю Хмельницького обласного центру медико-соціальної експертизи і її сина на незаконному збагачені. Під час обшуків у них знайшли готівкою майже 6 мільйонів доларів США у різних валютах. Розпочато кримінальне провадження щодо незаконного оформлення інвалідності чоловікам, які намагаються уникнути військової служби.
За даними СБУ, з початку 2024 року викрито 77 осіб причетних до корупційних злочинів у сфері діяльності медико-соціальних експертних комісій (МСЕК), виявлено сім злочинних угрупувань з-поміж представників комісій.