Лавров обговорить українську зернову угоду з генеральним секретарем ООН – Reuters

by Max

Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров обговорить угоду щодо експорту українського зерна з генеральним секретарем ООН Антоніу Ґутеррішем у Нью-Йорку, повідомляє агенція Reuters із посиланням на заяву посла Росії в ООН Василя Небензі. Російський дипломат вказав, що Лавров та інші члени його делегації отримали американські візи для прибуття до Нью-Йорка, і наступного тижня міністр планує головувати на двох засіданнях Ради безпеки ООН, яку Москва очолює впродовж квітня.

Раніше Росія попередила, що перспективи угоди, яка дозволяє безпечний воєнний експорт зерна та добрив з українських чорноморських портів після 18 травня, «не такі вже й хороші».

«Звичайно, він порушить це питання під час своєї двосторонньої зустрічі з Ґутеррішем. Нічого не рухається, зусилля докладаються, але, на жаль, вони безрезультатні для нас. Ми чітко сказали, що хочемо бачити прогрес», — сказав Небензя, маючи на увазі спроби ООН допомогти Росії з експортом продовольства та добрив. Москва вказує, що санкції Заходу, накладені через повномасштабне вторгнення в Україну, не дозволяють виконати ту частину угоди, яка стосується російського експорту.

«Ми як і раніше сповнені рішучості домогтися повної реалізації цієї угоди, оскільки ми продовжуємо працювати над іншою частиною пакету, яка полягає в спрощенні постачання російського зерна та добрив. Ставки на це дуже високі», – заявив речник ООН Стефан Дюжаррік 18 квітня.

Угода була укладена за посередництва ООН і Туреччини в липні 2022 року, щоб допомогти подолати глобальну продовольчу кризу.

Договір було продовжено в листопаді 2022 року, а в березні 2023-го Росія погодилася продовжити угоду лише на 60 днів, що становить половину від запланованого терміну. Москва заявила, що розглядатиме подальше продовження, лише якщо буде виконано декілька вимог щодо її власного експорту.

Щоб переконати Росію дозволити Україні відновити чорноморський експорт зерна, торік у липні також було укладено окрему трирічну угоду, згідно з якою ООН погодилася допомогти Росії експортувати продовольство та добрива. Україна заявила 17 квітня, що чорноморська зернова угода опинилася під загрозою припинення.

Читайте також